Etkinlik Genel

Bir Peri Masalı Radyum Kızları (Devlet Tiyatrosu / Spoiler içermez)

Yaşasın!

Waterbury saat fabrikası saat boyama işinde kullanılmak üzere kadın çalışanlar arıyor. Mae için eşsiz bir fırsat. Hem Amerika’nın milli birlik ve beraberlik içinde olması gereken şu günlerde, yerli ve milli bir ürün olan Waterbury saatlerinin cephedeki askerlere gönderildiği düşünüldüğünde bunun ne kutlu bir görev olduğu gayet açık değil mi?

Bir cumartesi akşamı, hava güzel… Köprüyü aheste aheste geçtim. Ay, İstanbul boğazını bir grafiker titizliğiyle tam ortadan bölecek şekilde denizin üstüne yerleşmiş. Otomobillerdekiler de aynı manzarayı gördüklerini sanıyorlar ama motosikletle boğazı geçmek orada yürümek kadar gerçek.

İlk sapaktan dön, çatalın sağından devam et. Üsküdar sahile in.

Tekel sahnesi devlet tiyatroları arasında konumu, yapısı ve atmosferi itibariyle tartışmasız en özeli. Nihayet BİR PERİ MASALI RADYUM KIZLARI oyununu bir ay gecikmeli de olsa seyredecek olmanın tatmin duygusu var içimde. Bu oyundan neden bilmiyorum beklentim yüksek.

Ve perde…

Bir el ilanıyla başlıyor oyun. Anlatıcı Mae ve diğer işçi kadınların hayat dolu yaşamlarından kesitler izliyoruz. Öyle hayat dolular ki bazılarına aşık olmaktan kendimizi alıkoyamıyoruz. Ancak bir oyuncu profesyonelliğiyle seyircilerle göz göze gelmemeye özen gösteriyorlar. Oysa İsmet Özel’in de dediği gibi bir kez öpüşebilseydik dünyayı solduracaktık” bir kez de bakışabilseydik… Neyse..

Dekor ilk bakışta basit görünse de oyunun geçtiği iki ana mekan arasında geçiş yapmaya uygun ve mekanların ruhunu yansıtacak şekilde tasarlanmıştı.

Işık ise tek kelimeyle muazzamdı. Oyunun konusuyla da ilgili olarak mavi ışığın hakim olduğu sahnelerden etkilenmemek mümkün değildi.

Makyaj… Ne denir ki? Makyaj sahne üzerinde izlediğim oyunlar arasında en iyisi, en can alıcısıydı. Yüksek bütçeli bir sinema filmindeki gibi gerçekçi olması, izleyicilerin sahnede temsil edilen trajediyi yüreklerinde hissetmeleri için gereken zemini oluşturuyordu.

İlk perdeden sonra oyun acaba beklentilerimin altında mı diye düşünürken 2. perde çok vurucu başladı. Oyuncular, duyguyu geçirme konusunda o kadar başarılıydılar ki sonrasında bu sahneleri aramızda yorumladığımız arkadaşlarımız duygusal yorgunluk yaşadıklarını ifade ettiler.

Dikkat edersen spoiler vermemeye özen gösteriyorum ki bu oyunu izleme zevkini elinden almayayım.

Yavaş yavaş tükenen kadınların, onları bu noktaya iten hayatlarıyla olan son hesaplaşmalarını izlerken; çaresizliği, zaman zaman mücadeleyi, vazgeçişi, sonra belki tekrar umudu o kadar yoğun yaşayacaksınız ki oturduğunuz koltukta, içinde olduğunuz salondan yavaşça izole olacak ve bir karadelikten 1920’ler Amerikası’na doğru yol alacaksınız.

Son olarak.

Eğer yazarına özellikle bakmasaydım bir uyarlama olduğundan zerre şüphe etmeyeceğim BİR PERİ MASALI RADYUM KIZLARI oyunu KARDEN KASAPLAR adında bir yazarımıza aitmiş. Umarım çevirisi yapılıp hikayenin yaşandığı yere ihraç edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir