Genel Gündem

İmamoğlu ile Erdoğan senaryolarının benzerliği

Baştan söyleyeyim ki bu yazı tarihte bir şerh düşmek için yazılmış bir yazıdır.

Evet imamoğlu’nu destekledik. ve belki de bir sonraki başkanlık seçiminde de destekleyeceğiz. Ama belli bir yaşın üzerindekilere Türkiye siyasi tarihi sanırım bir ders vermiştir. Komplo teorisi diye aşağılanacaktır elbette ancak o ders de şudur ki Türkiye’de hiçbir süreç olağan değildir.

Erdoğan Bundan 22 yıl önce bir şiir okuduğu için tutuklandı. Çocuktuk ve ne olduğunu anlamaya çalışıyorduk. 2001’de siyasi yasaklıydı. Lise öğrencisiydik ve demokrasinin ne olduğunun farkına varıyorken bir yanlışlık olduğu gün gibi ortadaydı. 2007 yılında üniversite son sınıf öğrencisiydik. muhalif reflekslerimiz Erdoğan’ın da ideolojik söylemlerini arttırmasıyla filizlenirken bir gün e-muhtıra yayınlandı. Askerin demokrasiye doğrudan müdahelesine ilk defa şahit olduk ve çok öfkelendik.

Sonraları tarihe ve olaylara daha geniş perspektifte bakmayı öğrendikçe siyasi arenada yaşananları neden sonuç ilişkisiyle değerlendirmeyi başladık. Tüm toplumu ilgilendiren bir gelişmenin doğurduğu yeni siyasi iklimler; hep baskı altına almaya çalışanın alehine, baskılananın ise menfaatine sonuçlar doğurduğunu gördük. Erdoğan’ı yaratan tüm bu bask ve mağduriyet hikayesini yazan bir kalem varsa ki bu kendileri de bir takım başkaları da olabilir , izlediği strateji çok net olarak ortadadır.

Şimdi İmamoğlu’nun yazmaya başladığı yeni hikayenin başındayız. Hızla büyüen bir toplumsal destekle geldi ve bu destek aynı hızda büyüyebilir. Medyanın türlü karalama kampanyaları, suçlamaları ve iftiralar bu büyümenin önüne geçemediği gibi ona artı puan olarak yazıldı.

Son olarak Ekrem İmamoğlu’nun seçimi kazanmasının ardından mazbatasının YSK tarafından 17 gün alıkoyulması ve topyekün bir mücadele ile bu hakkın teslim alınması durumu Erdoğan’ın hikayesinin başlangıç noktasındaki anti demokratik şartlara çok benziyor.

Bundan sonraki süreçte İmamoğlu’na karşı devam edecek özellikle yargı tarafından gelecek olan bu tarz baskıların onu yok etmek için değil de büyütmek ve 2023 başkanlık seçimlerine en güçlü aday olarak sokmak için yapılmayacağını garanti edebilir miyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir