Etkinlik Genel

Sembolizmin Tiyatroda Vücut bulmuş hali: Hanımefendi’nin Ziyareti

2 haftalık Istanbul ziyaretimde Torun Center’daki yeni Devlet Tiyatrosu sahnesinde ilk oyunumu izleme fırsatı yakaladım. Üstelik bu “Hanımefendi’nin Ziyareti” oyununun premier’iydi.

Oturmuş bir oyuna göre premier’ler hep biraz riskli olur malum. Ezberler tam oturmamış olabilir. Oyuncuların repliklerini söyleme ritminden nerde duracaklarına kadar tüm küçük detaylar bütünde izleyicinin oyunun algısını olumlu ya da olumsuz etkiler.

Salona girdiğimizde ince ince işlenmiş muazzam bir dekor bizi karşıladı. Ancak ilk perde bitip ara verildiğinde oyun hakkında olumlu ya da olumsuz bir kanı edinememiştim.

Ta ki hikayenin düğümü çözümlenmeye başladıkça tüm küçük olumsuzlar yerini oyunun mesajının sarsıcı yüceliği karşısında sarsıcı bir etkiye bıraktı.

Olay örgüsünü sadece göründükleri gibi algıladığınızda belki Gullen halkının yaşadığı bir tregadyadan ibaretmiş gibi algılayabilirsiniz.

Ancak Kişileri, olguları ve onların hayatta temsil ettikleri gerçeklerle olan bağlantılarını keşfettikçe oyunun etkisi altına girmeye başlıyorsunuz.

Gelin biraz Spoiler riskini de göze alıp karakter çözümlemesine gidelim.

Alfred:

Karakter hatasıyla günahıyla insani değerleri sembolize ediyor.

Klara:

Klara güç ve parayı bünyesinde barındırıyor. Dolayısıyla “sistem“in ta kendisi.

Gullen Halkı:

Kavmramsal olarak insan’ın değerleriyle refahı arasındaki çatışamadan doğan tragedyanın sonuçlarının temsili Gullen halkı ile vücut buluyor.

Papaz, polis, ve Kaymakam

Sistemle iş birliği yapıp onların fabrika ayarlarıyla oynayan karakterler din, ve devleti sembolize ediyor.

Oyun son perdeye doğru yaklaştıkça İnsanlarin içinde bulundukları sefaletten kurtulma pahasına hangi bedelleri ödemeye hazır olduklarını, nelerden nasıl vazgeçip bu durumu toplum olarak adı konmamış gizli bir anlaşma ile vicdanlarina zaman içinde nasıl kabul ettirdiklerini etkileyici bir dille seyircinin gözleri önüne seren oyun finalde uzun ve ayakta bir alkışı hak ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir